Відкритий урок



/Files/images/hersonschina_70/4.jpg

Тема : «Херсонщині – 70 років»


Мета: поглибити знання учнів про Херсонщину, сторінки історії та видатних людей краю, архітектурні та історичні пам’ятники, природну скарбницю ; розвивати мовлення учнів, творчу уяву, мислення, сприяти формуванню історичної пам’яті, вихованню патріотизму.
Обладнання до уроку: карта та герб Херсонської області,ілюстрації видів та представників флори й фауни, герб, фото видів Херсонщини.

Хід уроку


І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань учнів
Південна краса України,
Смаглява моя сторона,
Земля, до якої ми линем
У цілому світі одна.
М.І. Братан
- Діти, про що йде мова у вірші?
- Яку саме частину України згадує поет?
- Чому автор називає її єдиною у цілому світі?
- А як називається місце де ми з вами народилися?
- А хто знає в якій області України ми проживаємо?
- А хто є автором цих рядків?
- Діти, ці рядки написав відомий український поет,наш земляк – Микола Братан ,який народився у с. Семенівка Каховського району в родині сільського механізатора. Закінчив Бериславське педагогічне училище, філологічний факультет Одеського державного університету. Працював у районних газетах, на обласному телебаченні.
- Можливо хтось із вас здогадався про що ж ми будемо говорити сьогодні на уроці?
- Діти, 2014 рік багатий на історичні події,які ми будемо відзначати.
- Можливо ви мені підкажете ці події?
- Діти,30 березня 1944 року після визволення території Херсонщини від німецьких загарбників з районів та міст Запорізької та Миколаївської областей була створена Херсонська область з обласним центром у місті Херсоні. До складу області увійшло 19 районів.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Отже ,діти,ми з вами поринемо у історичне минуле та познайомимося із сьогоденням нашої Херсонщини, якій виповнюється 70 років.
Це не малий вік, а період у 70 років, сповнений важливими подіями.
ІV. Засвоєння знань
- Діти, уважно подивіться на карту Херсонської області.
- Які ви побачили знайомі для вас міста?
- Уважно розгляньте Герб Херсонської області.
- Які символи на ньому зображені?
(Якір, хлібні колосся,циркуль,дубовий вінець,корона.)
1. Розповідь учениці про кожен символ герба.
- Якір — символ надії. До того ж він означає, що Таврійський край є водними воротами України (Азовське та Чорне моря, ріка Дніпро).
- Хлібні колосся — основа заможності.
- Циркуль — це чіткість побудови, вірність обраному шляху, економічне відродження.
- Очаківські ворота Херсонської фортеці — крапка відліку літопису краю.
- Золотий дубовий вінець — це символ вічності та могутності.
- Зображення корони — данина історичній спадщині — Гербові Херсонської губернії.
2. Розповідь учителя
Херсонська область – наймолодша область південної України, утворена в 1944 році. На території області (площа 28,5 тис. км2, 18 районів, 259 сільських рад, 698 населених пунктів. Населення області становить 1078,2 тис. осіб (на 01.01.2013 р.).
В області 19 великих і малих річок, і найбільш розгалужена зрошувальна система в Європі площею понад 400 га. Херсонські землі складають половину зрошувальних земель держави.
На родючих ґрунтах вирощують :зернові, зернобобові, технічні культури, овочі, баштанні. Займаються виноградарством, садівництвом і тваринництвом.
3. Повідомлення учениці
- Херсонщина є найбільшим виробником овочів в Україні. 13 % овочів і баштанних культур в Україні вирощують сааме на полях нашої області.
На Херсонщині збирається рекордний урожай помідорів – 110 т з одного гектара (це в 6 разів перевищує врожайність томатів по Україні і в 1,5 рази врожайність томатів у Каліфорнії, кліматичні умови в якій вважаються ідеальними для їх вирощування).
Новий рекорд України установив найбільший кавун вагою 25 кг 100 г, крім того вага найбільшої дині склала 9 кг 200 г та гарбуза – більше 40 кг (фестиваль «Український кавун – солодке диво», м. Гола Пристань, 2013 рік).
4. Робота з картою Херсонською області
- Херсонщина – це єдина область України, що омивається трьома морями – Чорним, Азовським і рукотворним Каховським.
- Чи доводилося вам ,діти ,відпочивати на одному з морів?
- А чому називають частину Дніпра рукотворним Каховським морем?
5. Повідомлення учня
Каховська ГЕС розташована на Дніпрі - головної водної артерії України і третій річці в Європі Дніпро тече до Чорного моря через всю Україну.
У вересні 1950 р.вийшла Постанова Ради Міністрів СРСР про будівництво Каховського гідровузла і Північно-Кримського каналу , зрошення земель південних районів України і Північних районів Криму.
Метою будівництва Каховського гідровузла було : забезпечення стійких урожаїв сільськогосподарських культур на півдні Україні ,подальший розвиток тваринництва і підвищення виробництва гідроелектростанції для сільського господарства і промисловості. Також важливим завданням створення Каховського гідровузла було поліпшення судноплавства на Дніпрі.
6. Довідкове бюро
Особливої своєрідності Херсонській області надають заповідні куточки, відомі на весь світ, зокрема два з трьох в Україні біосферних заповідники – Асканія-Нова та Чорноморський, та три національних парки – Азово-Сиваський, Олешківські піски та Джарилгач.
Мабуть, неможливо відшукати мешканця нашої області,котрий хоч раз не побував у відомому на всю Європу заповіднику Асканія-Нова.
“Асканія-Нова” – найбільший в Європі біосферний степовий заповідник. Його екосистема – еталон природи сухого ковильно-типчакового степу. Знаходиться на території Чаплинського району Херсонсько їобласті.
Започаткований поміщиком Фридрихом Фальц-Фейном на власних землях, як приватний степовий заповідник. Складався з зоопарку, цілинних степових ділянок, ботанічного саду та природничо-історичного музею.
Тут можна побачити ковили, типчак, ірис, червоний та жовтий тюльпани. Колекція фауни тут складається з завезених з різних куточків земної кулі та акліматизованих, екзотичних для українських степів, видів.
7. Презентація «Сім природних чудес Херсонщини»
8. «Статистична довідка»
Є чим пишатися Херсонщині й сьогодні.
У США, Німеччину, Японію, Південну Корею та багато інших країн експортується високотехнологічна продукція Каховського заводу електрозварювального устаткування.
Засвоєне серійне виробництво першого в Україні зернозбирального комбайну “Славутич”.
Нині в області працює більше 3 тис. фермерських господарств - найбільше в Україні.
Зажила доброї слави продукція коньячного виробництва агрофірми “Таврія”, спільного українсько - шведського підприємства “Чумак”, агрофірми ім. Солодухіна, агрофірми - радгоспу “Білозерський”.
Успішно конкурує на ринку і поставляється в усі регіони України і близького зарубіжжя продукція акціонерних товариств місцевих маслосирзаводів. Власні українські технології виготовлення соків гідно конкурують із зарубіжними. За підсумками двох останніх років Херсонщина вийшла в першу десятку регіонів України за обсягами будівництва.
Широкого розповсюдження набуває створення сучасних великих торговельних центрів.
Зареєстровано майже 50 тис. суб’єктів підприємницької діяльності. З них 7 тис. юридичних і 43 тис. фізичних осіб.
Коло партнерів зовнішньої торгівлі херсонськими товарами розширилося до 100 країн.
За показниками освіти Херсонщина сьогодні теж увійшла до першої десятки в Україні, а за розгалуженою системою позашкільних закладів вона посіла 4 місце.
Майбутнє, як і історія, це не просто те, що буде, це те, що з нами і в нас.

9. Презентація «Моє рідне село»
- V. Підведення підсумків уроку
- Ви сьогодні гарно працювали на уроці.
- Я гадаю, що багато дізналися нового й цікавого для себе про історію та сьогодення Херсонщини.
- Коли ж ми будемо відзначати 70 річницю Херсонщини?(70-річчя утворення Херсонської області відзначатимуть 30 березня 2014 року.)
- З якою ще подією співпадає ця дата?
- Сьогодні ми з вами згадали про нашого земляка - письменника Миколу Братана, але наша Херсонщина славиться ще багатьма видатними людьми.
- Можливо, ви можете назвати когось?
- Я гадаю, що ми теж як і автор рядків, якими розпочали урок будемо все життя линути до нашої Батьківщини. Будемо сумлінно навчатися та славити нашу Херсонщину.
CИМВОЛІКА НОВОВОРОНЦОВСЬКОГО РАЙОНУ


/Files/images/hersonschina_70/Герб.jpg

/Files/images/hersonschina_70/Герб1.jpg

/Files/images/hersonschina_70/Прапор.jpg

НОВОВОРОНЦОВСЬКИЙ РАЙОН


Дата утворення:17 лютого 1935 року.
Географічна характеристика:Нововоронцовський район розташований у північно-східному регіоні Херсонської області на правому березі Каховського водосховища. На півночі межує з Апостолівським районом Дніпропетровської області, на сході по руслу Дніпра - з Верхньорогачицьким і Великолепетиським, на півдні - з Бериславським і Великоолександрівським, на заході - з Високопільським районом.
Площа району складає 100 500 га, що становить 3,6% від площі регіону. Відстань від обласного центру -165 км.
Символіка району: Герб та прапор Нововоронцовського району були затверджені на сесії районної ради.
Опис символіки.
Кількість населених пунктів:На території району знаходиться 1 селище міського типу та 19 сільських населених пунктів, які територіально об'єднані в 12 селищних рад.
Населені пункти Нововоронцовського району
Населення району:
Коротка історична довідка:
На давність заселення Нововоронцовського району вказують залишки скіфського поселення I-II тисячоліття до н.е., виявлені на околицях Нововоронцовки, а також скіфської баби кочівників XI-XII ст.
Перші відомості в історичних документах про поселення датовані 1795 роком.
Природно-ресурсний потенціалКорисні копалини: глина, вапняк, щебінь, фосфорити.
Розвиток промисловості та сільського господарства.Нововоронцовський район - типовий сільськогосподарський край з розвиненим землеробством. Головна галузь - рослинництво, яке спеціалізується на вирощуванні зернових, технічних, баштанних та овочевих культур. Активно відновлюється садівництво.
спеціалізується на вирощуванні озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику, рицини. Тваринництво молочно-м'ясного напряму (скотарство, синарство, вівчарство, птахівництво).
Освіта та культура: До навчально-виховних закладів району належать 10 загальноосвітніх навчальних закладів, 4 об'єднання "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад", 10 дошкільних навчальних закладів, 2 ДЮСШ району.
У районі налічується 33 заклади культури, із них: 18 клубних установ, 13 - бібліотечних, школа естетичного виховання, районний краєзнавчий музей та 6 музеїв на громадських засадах. Щорічно в районі проводиться регіональний фестиваль української пісні "Таврійські передзвони".
Сфера охорони здоров'я налічує 19 закладів.
Архітектурні та монументальні споруди:Серед пам'яток історії та культури, що заслуговують на увагу - Катерининські верста, які знаходяться на території Осокорівської сільської ради, млин на території ВАТ "Нововоронцовська харчосмакова фабрика", збудований до 1917 року власником Миколою Йосиповичем Нейдштатом, будинок колишньої земської школи, маєток графа Воронцова, розвалини маєтку барона Фальц-Фейна. На території с.Миролюбівки функціонує збудований на кошти графа Воронцова ще в 1844 році храм Іоанна Хрестителя.
Археологічні пам'ятки
У Нововоронцовському районі такими пам’ятками є стоянки мисливців кам’яного віку, поселення землеробів та залишки стійбищ скотарів (енеоліту, доби бронзи, залізного віку, середньовіччя), ґрунтові могильники доби бронзи та залізного віку. Більшість пам’яток археології представлена поховальними комплексами –
курганами. Кілька археологічних об’єктів є пам’ятками національного значення (Гаврилівське городище, Ганнівське городище, Михайлівське поселення, стоянка
- поселення Леонтівка, Золотобалківський могильник), відтак знаходяться безпосередньо під охороною центральних органів державної влади України.
Комплекс пам’яток археології району визнається одним з найцінніших археологічних скарбів України. Вони охоплюють великий відрізок
історії, що сягає 40 тисяч років. Найдавнішим свідченням заселення території Нововоронцовського району є стоянки, які засвідчують перебування тут мисливців ще за часів палеоліту. Кілька крем’яних знахідок можуть свідчити про перебування на території сучасного Нововоронцовського району неандертальців (ще за часів середнього
палеоліту, понад 35 тисяч років тому). Пізній палеоліт представлений вже кількома стоянками, у т. ч. такою унікальною, як фінальнопалеолітична стоянка Леон-
тівка. Цей етап заселення району датується проміжком між 30 та 11 тисячами років тому. Поодиноко представлено стоянки мезоліту (11
- 9 тисяч років тому) та стоянки й поховання неоліту (7 - 5 тисячоліття до нашої ери). Є поселення й могильники енеоліту (5 - 4 тисячоліття до н. е.). Поселення, стійбища та могильники доби бронзи (3 та 2 - го тисячоліть до нашої ери) на території району – численні. Є поселення й стійбища, а також рідкісний ґрунтовий могильник скіфів (4 ст. до н. е.). Непогано представлені пам’ятки черняхівської археологічної культури кінця античної доби (2 - 4 ст. н. е.). Є також окремі пам’ятки середньовіччя. Широкої (у т. ч. й міжнародної) слави набули такі археологічні пам’ятки, як Михайлівське поселення, Гаврилівське й Ганнівське городища, Золотобалківські поселення й могильник, стоянка Леонтівка. На превеликий жаль, частину з них вже повністю або частково знищено Каховським водосховищем.
Видатні уродженці та земляки району:
ДУДЧАНИ


Рік заснування: 1780
Географічна характеристика: село розташоване на правому березі Каховського водосховища, за 41 км від районного центру та 45 км від найближчої залізничної станції Блакитна. Площа: 396,7 км?.
Рада, якій підпорядковується: Дудчанська сільська рада
Історична довідка: У кінці ХVІІІ століття на Придніпровській балці був розташований козацікий зимівник запорізького полковника Івана Дудки, прізвище якого й дало назву населеному пункту.
Перша згадка про село в офіційних документах датується 1780 роком. На початку 80-х років Катерина ІІ передала ці землі полковнику Перетову, а новостворене поселення на короткий час отримало назву Перетівка. Першими мешканцями були переселенці з інших місць півдня України. Пізніше власник села оселив у ньому частину своїх кріпаків з центральних губерній Росії. У 1853 році село придбав поміщик Старицький. На початку 60-х років Дудчанський маєток придбав купець Дурилін.
У січні 1918 року в селі була встановлена радянська влада. Наприкінці березня Дудчани захопили австро-німецькі окупанти.
У 1919 році за рішенням Херсонської повітової Ради селянських депутатів було створено Дудчанську волость.
У червні 1920 року в Дудчанах створено комітет незаможних селян. Наприкінці 1922 року були організовані артілі "Економіка" та рибальська, у 1924 - "Зелений гай".
Протягом 1926-28 років виникає 7 товариств спільного обробітку землі.
На початку 1930 року рух бідняцько-середняцьких верств селянства за суцільну колективізацію набув масового характеру. Новостворений колгосп у Дудчанах було названо іменем 12-річчя Жовтня.
З 1922 серпня 1941 року по 9 березня 1944 року село знаходилося під владою німецьких окупантів.
У 1951 році всі дудчанські колгоспи злились в один - "Червонофлотець".
Протягом 1951-54 років в зв'язку з будівництвом Каховської ГЕС і водоймища село було переміщено за лінію затоплення. В цей період до Дудчан переселилося 250 родин з артілі імені Леніна колишньої Дрогобицької області.
Сучасне життя: В селі функціонують: загальноосвітнє об'єднання "дитячий садок - школа І - ІІІ ступенів - позашкільний заклад",

ЛІТОПИС НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ ХЕРСОНЩИНИ


місто Херсон

м.Нова Каховка

Бериславський район

Білозерський район

Великолепетиський район

Великоолександрівський район

Верхньорогачицький район

Високопільський район

Генічеський район

Голопристанський район

Горностаївський район

Іванівський район

Каланчацький район

Каховський район

Нижньосірогозький район

Нововоронцовський район

Новотроїцький район

Скадовський район

Цюрупинський район

Чаплинський район







/Files/images/hersonschina_70/92417234.jpg

/Files/images/hersonschina_70/92417345.jpg

Степи таврійські – як саме життя,
Немов життя – ласкаві і примхливі.
Чайки за обрій в мареві летять,
Сміється сонце, і шумують зливи.
Степи, степи…
Знедолені колись,
У битвах кров’ю миті-перемиті,
Ви нині колосками заплелись,
Ви нині і заквітчані й обжиті.
Де вився в ковилах нелегкий шлях,
Скрипіли болісно чумацькі мажі,
Там в’ється тракт асфальтовий
в полях,
І лісосмуга довгий пояс в’яже.
Ні, не впізнати, брате мій, степів.
Які ж роздольні і які ж могучі!
На розширах лунає вольний спів,
Вітри вже не гасають кругойдучі.
Їх вгамувала воля трударя –
Володаря і простору, і долі.
Над отчим краєм зводиться зоря –
Нова зоря на чистім видноколі.
Леонід Куліш

/Files/images/hersonschina_70/bac452ada75e93541cb914d523051ae5_600x1000.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 2017

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.