Відкритий урок
Тема : «Херсонщині – 70 років»
Мета: поглибити знання учнів про Херсонщину, сторінки історії та видатних людей краю, архітектурні та історичні пам’ятники, природну скарбницю ; розвивати мовлення учнів, творчу уяву, мислення, сприяти формуванню історичної пам’яті, вихованню патріотизму.
Обладнання до уроку: карта та герб Херсонської області,ілюстрації видів та представників флори й фауни, герб, фото видів Херсонщини.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань учнів
Південна краса України,
Смаглява моя сторона,
Земля, до якої ми линем
У цілому світі одна.
М.І. Братан
- Діти, про що йде мова у вірші?
- Яку саме частину України згадує поет?
- Чому автор називає її єдиною у цілому світі?
- А як називається місце де ми з вами народилися?
- А хто знає в якій області України ми проживаємо?
- А хто є автором цих рядків?
- Діти, ці рядки написав відомий український поет,наш земляк – Микола Братан ,який народився у с. Семенівка Каховського району в родині сільського механізатора. Закінчив Бериславське педагогічне училище, філологічний факультет Одеського державного університету. Працював у районних газетах, на обласному телебаченні.
- Можливо хтось із вас здогадався про що ж ми будемо говорити сьогодні на уроці?
- Діти, 2014 рік багатий на історичні події,які ми будемо відзначати.
- Можливо ви мені підкажете ці події?
- Діти,30 березня 1944 року після визволення території Херсонщини від німецьких загарбників з районів та міст Запорізької та Миколаївської областей була створена Херсонська область з обласним центром у місті Херсоні. До складу області увійшло 19 районів.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Отже ,діти,ми з вами поринемо у історичне минуле та познайомимося із сьогоденням нашої Херсонщини, якій виповнюється 70 років.
Це не малий вік, а період у 70 років, сповнений важливими подіями.
ІV. Засвоєння знань
- Діти, уважно подивіться на карту Херсонської області.
- Які ви побачили знайомі для вас міста?
- Уважно розгляньте Герб Херсонської області.
- Які символи на ньому зображені?
(Якір, хлібні колосся,циркуль,дубовий вінець,корона.)
1. Розповідь учениці про кожен символ герба.
- Якір — символ надії. До того ж він означає, що Таврійський край є водними воротами України (Азовське та Чорне моря, ріка Дніпро).
- Хлібні колосся — основа заможності.
- Циркуль — це чіткість побудови, вірність обраному шляху, економічне відродження.
- Очаківські ворота Херсонської фортеці — крапка відліку літопису краю.
- Золотий дубовий вінець — це символ вічності та могутності.
- Зображення корони — данина історичній спадщині — Гербові Херсонської губернії.
2. Розповідь учителя
Херсонська область – наймолодша область південної України, утворена в 1944 році. На території області (площа 28,5 тис. км2, 18 районів, 259 сільських рад, 698 населених пунктів. Населення області становить 1078,2 тис. осіб (на 01.01.2013 р.).
В області 19 великих і малих річок, і найбільш розгалужена зрошувальна система в Європі площею понад 400 га. Херсонські землі складають половину зрошувальних земель держави.
На родючих ґрунтах вирощують :зернові, зернобобові, технічні культури, овочі, баштанні. Займаються виноградарством, садівництвом і тваринництвом.
3. Повідомлення учениці
- Херсонщина є найбільшим виробником овочів в Україні. 13 % овочів і баштанних культур в Україні вирощують сааме на полях нашої області.
На Херсонщині збирається рекордний урожай помідорів – 110 т з одного гектара (це в 6 разів перевищує врожайність томатів по Україні і в 1,5 рази врожайність томатів у Каліфорнії, кліматичні умови в якій вважаються ідеальними для їх вирощування).
Новий рекорд України установив найбільший кавун вагою 25 кг 100 г, крім того вага найбільшої дині склала 9 кг 200 г та гарбуза – більше 40 кг (фестиваль «Український кавун – солодке диво», м. Гола Пристань, 2013 рік).
4. Робота з картою Херсонською області
- Херсонщина – це єдина область України, що омивається трьома морями – Чорним, Азовським і рукотворним Каховським.
- Чи доводилося вам ,діти ,відпочивати на одному з морів?
- А чому називають частину Дніпра рукотворним Каховським морем?
5. Повідомлення учня
Каховська ГЕС розташована на Дніпрі - головної водної артерії України і третій річці в Європі Дніпро тече до Чорного моря через всю Україну.
У вересні 1950 р.вийшла Постанова Ради Міністрів СРСР про будівництво Каховського гідровузла і Північно-Кримського каналу , зрошення земель південних районів України і Північних районів Криму.
Метою будівництва Каховського гідровузла було : забезпечення стійких урожаїв сільськогосподарських культур на півдні Україні ,подальший розвиток тваринництва і підвищення виробництва гідроелектростанції для сільського господарства і промисловості. Також важливим завданням створення Каховського гідровузла було поліпшення судноплавства на Дніпрі.
6. Довідкове бюро
Особливої своєрідності Херсонській області надають заповідні куточки, відомі на весь світ, зокрема два з трьох в Україні біосферних заповідники – Асканія-Нова та Чорноморський, та три національних парки – Азово-Сиваський, Олешківські піски та Джарилгач.
Мабуть, неможливо відшукати мешканця нашої області,котрий хоч раз не побував у відомому на всю Європу заповіднику Асканія-Нова.
“Асканія-Нова” – найбільший в Європі біосферний степовий заповідник. Його екосистема – еталон природи сухого ковильно-типчакового степу. Знаходиться на території Чаплинського району Херсонсько їобласті.
Започаткований поміщиком Фридрихом Фальц-Фейном на власних землях, як приватний степовий заповідник. Складався з зоопарку, цілинних степових ділянок, ботанічного саду та природничо-історичного музею.
Тут можна побачити ковили, типчак, ірис, червоний та жовтий тюльпани. Колекція фауни тут складається з завезених з різних куточків земної кулі та акліматизованих, екзотичних для українських степів, видів.
7. Презентація «Сім природних чудес Херсонщини»
8. «Статистична довідка»
Є чим пишатися Херсонщині й сьогодні.
У США, Німеччину, Японію, Південну Корею та багато інших країн експортується високотехнологічна продукція Каховського заводу електрозварювального устаткування.
Засвоєне серійне виробництво першого в Україні зернозбирального комбайну “Славутич”.
Нині в області працює більше 3 тис. фермерських господарств - найбільше в Україні.
Зажила доброї слави продукція коньячного виробництва агрофірми “Таврія”, спільного українсько - шведського підприємства “Чумак”, агрофірми ім. Солодухіна, агрофірми - радгоспу “Білозерський”.
Успішно конкурує на ринку і поставляється в усі регіони України і близького зарубіжжя продукція акціонерних товариств місцевих маслосирзаводів. Власні українські технології виготовлення соків гідно конкурують із зарубіжними. За підсумками двох останніх років Херсонщина вийшла в першу десятку регіонів України за обсягами будівництва.
Широкого розповсюдження набуває створення сучасних великих торговельних центрів.
Зареєстровано майже 50 тис. суб’єктів підприємницької діяльності. З них 7 тис. юридичних і 43 тис. фізичних осіб.
Коло партнерів зовнішньої торгівлі херсонськими товарами розширилося до 100 країн.
За показниками освіти Херсонщина сьогодні теж увійшла до першої десятки в Україні, а за розгалуженою системою позашкільних закладів вона посіла 4 місце.
Майбутнє, як і історія, це не просто те, що буде, це те, що з нами і в нас.
9. Презентація «Моє рідне село»
- V. Підведення підсумків уроку
- Ви сьогодні гарно працювали на уроці.
- Я гадаю, що багато дізналися нового й цікавого для себе про історію та сьогодення Херсонщини.
- Коли ж ми будемо відзначати 70 річницю Херсонщини?(70-річчя утворення Херсонської області відзначатимуть 30 березня 2014 року.)
- З якою ще подією співпадає ця дата?
- Сьогодні ми з вами згадали про нашого земляка - письменника Миколу Братана, але наша Херсонщина славиться ще багатьма видатними людьми.
- Можливо, ви можете назвати когось?
- Я гадаю, що ми теж як і автор рядків, якими розпочали урок будемо все життя линути до нашої Батьківщини. Будемо сумлінно навчатися та славити нашу Херсонщину.
CИМВОЛІКА НОВОВОРОНЦОВСЬКОГО РАЙОНУ
Коментарi